精英家教网 > 初中英语 > 题目详情
5.red,that,apple,is,a
Is that a red apple??

分析 Is that a red apple?那是一个红色的苹果吗?

解答 答案:Is that a red apple?首先根据提示信息明确所要组合的句子是一个一般疑问句,句意是"那是一个红色的苹果吗?",系动词is放在指示代词that前面,a red apple意思是"一个红色的苹果"故答案是:Is that a red apple?

点评 做此类题型,首先根据提示词标点符合等信息确定组合后的句子的类型,在明确句意的前提下确定好主谓宾等主要句子成分,另外注意时态句式等细节问题.

练习册系列答案
相关习题

科目:初中英语 来源: 题型:填空题

15.represents    have a success     a bit     comfortable    of course

A:I will have an important exam tomorrow.Can you give me some advice?
B:Yes,(51)of course.How do you feel now?
A:Not well.
B:Are you feeling nervous?
A:Yes.I feel stressed.
B:Perhaps you should try this white T-shirt.And white can make you feel calm.
A:What do you think of my blue jeans?
B:OK.Wearing blue jeans can make people feel (52)a bit peaceful.
A:What about shoes?
B:A pair of trainers can make you (53)comfortable.
A:Anything else?
B:You'd better take your yellow bag.You know yellow (54)representswisdom.
A:Yes.That's right.Thanks.
B:Wish you (55)have a success!
A:Thank you for offering me advice.
B:It's my pleasure.

查看答案和解析>>

科目:初中英语 来源: 题型:选择题

16.-Which season is ________ in Beijing,Spring,summer or autumn?
-Spring,I think.(  )
A.bestB.the bestC.betterD.good

查看答案和解析>>

科目:初中英语 来源: 题型:填空题

13.快毕业了,你最好别浪费时间.
We'll graduate from middle school.You‘d better notwaste your time.

查看答案和解析>>

科目:初中英语 来源: 题型:选择题

20.-Tom,you are 10minutes late.Please don't be late again next time.
-          .(  )
A.Sorry,I won'tB.OK,I willC.Sorry,I will

查看答案和解析>>

科目:初中英语 来源: 题型:选择题

10.Hurry up,         you will be late for school.(  )
A.andB.soC.orD.but

查看答案和解析>>

科目:初中英语 来源: 题型:单词造句

17.have,used,he,hair,to,long
He used to have long hair..

查看答案和解析>>

科目:初中英语 来源: 题型:阅读理解

14.By using less energy,you can cut down on pollution.An energy-saving light bulb(灯) uses less energy to produce the same amount of light as a regular(普通的)bulb.
Name:Regular light bulb
Price of one bulb:1.5
Cost of energy:9.30(used in one year)
Energy used:75watts(Most of the energy is wasted as heat)
Life of the bulb:1,000hours
Name:Energy-saving light bulb
Price of one bulb:5
Cost of energy:2.50(used in one year)
Energy used:20watts
Life of the bulb:10,000hours
41.How much energy does the regular bulb use more than the energy-saving light bulb in one year?B
A.75watts           
B.55watts
C.20watts           
D.50watts
42.Why do regular light bulb use so much energy?C
A.They make more light than energy-saving light bulbs.
B.They can be used for a longer time than energy-saving ones.
C.Most of the energy is wasted as heat.
D.It's because of their shapes.
43.What can we learn from the reading?C
A.Using more energy can produce less pollution.
B.The price of regular light bulbs is not cheaper than that of energy-saving ones.
C.It is a good idea to use energy-saving light bulbs.
D.An energy-saving light bulb has a shorter life than a regular one.

查看答案和解析>>

科目:初中英语 来源: 题型:填空题

3.要他们想出新的办法来解决这个问题是不可能了.
It's impossiblefor them to come up with a new way to solve the problem.

查看答案和解析>>

同步练习册答案